Kontakt
             jana.koubkova@volny.cz
            mobil: +420 737 350 480

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktuality 

V této sekci se dozvíte, co se děje, jaké koncerty či další hudební aktivity se chystají, co zajímavého se událo, zkrátka vše, co pro Vás spolu s kolegy připravujeme.

.

Jana Koubková získala Cenu Gustava Broma

 2.května 2023 v brněnském SONO centru v rámci Jazz Festu Brno byla Janě Koubkové předána Cena Gustava Broma. Ocenění uděluje mimořádným osobnostem jazzu a swingu každoročně Český rozhlas Brno na doporučení odborníků z řad hudebníků, publicistů, producentů, redaktorů a organizátorů festivalů.

Více například ZDE.

 

 


Videoohlédnutí:

„A začne to bzučet“

 

24. října minulého roku se v Teplicích uskutečnil premiérový koncert s názvem „A začne to bzučet“, který Janu zastihl v netradiční hudební poloze: se Severočeskou filharmonií Teplice uvedla hudební zpracování poezie surrealistického básníka Milana Nápravníka na hudbu klavíristy Ondřeje Kabrny. Videoohlédnutí za tímto koncertem najdete ZDE.


Nové CD 
Koubková/Kratochvíl/Ackerman/Kučera:
Znění a Snění

Znění a snění

"Všichni byli už pěkně unavení po celodenním natáčení filmové hudby na Budíkově. Joe po dlouhé cestě z Berlína, Tony zas přijel odněkud ze severu, kde teď bydlí. Jana měla navíc bolavou nohu a nebylo jí moc do zpěvu, spíš sháněla prášek na utišení bolesti. Ani alkohol nepomohl. Byl dlouhý zimní večer 29. listopadu 2018. Už nevím kdo, nejspíš Joe, zamumlal něco jako proč už skončit když jsme se tak obtížně scházeli, a požádal Matěje v režii ať zhasne světlo a rozsvítí červenou… Nesetkalo se to s žádným moc kladným ohlasem, ale nějak se začalo. Dál už o tom nemohu moc referovat, protože jsem upadl do takového unaveného tranzu a zvláštní uvolněnosti, kdy vlastně o nic nejde, smluvené nahrávání pro film máme už za sebou a tak si jen tak úplně, ale úplně nezávazně něco zahrajeme. „Lehce a netlačit na pilu“ stačila ještě oznámit Jana a už to jelo. Vypadlo z nás osm skladeb, každá inspirovaná (a autorsky připsaná) tomu, kdo začal, kdo položil první tóny a ustavil náladu i pocit. Pak muzika dlouho ležela a skoro jsem na ní zapomněl. Když jsem si jí po čase pustil, jako bych vůbec nevěřil, že s ní mám cokoli společného, místy jsem ani nevěřil, že to sám hraji. Tak to cítili i ostatní, kterým jsem nahrávky poslal. Myslel jsem nejdřív na to, že je nějak sestříhám a zkrátím, ale každý pokus do muziky zasahovat vyvolával pocit násilného přerušení toho snového toku. Zhruba po roce jsem zas požádal všechny spoluhráče, aby zvážili vydání. Jana i Joe byli pro, Tony napsal, že každé další CD má být silným autorským i interpretačním počinem a že by vydání spíš nedoporučoval. Chvíli trvalo, než jsem ho přesvědčil, že tohle JE ta pravá hudba, esence hravosti a tonální i rytmické svobody. To je to setkání s transcendentnem, který hudba umí zprostředkovat. Ať kritici definují, co je to vlastně za žánr. Nevím, ale je to ryzí hudba, to nejlepší, co jsme bez dlouhého mudrování a vymýšlení v temném studiu na Budíkově tehdy zahráli. Posuďte sami," říká k jeho vzniku Martin Kratochvíl.

Jana Koubková vocal
Martin Kratochvíl piano
Tony Ackerman guitars
Joe Kučera sax

Unikátní narozeninové koncerty

24. října se v Teplicích uskuteční premiérový koncert s názvem „A začne to bzučet“, který Janu zastihne v netradiční hudební poloze: se Severočeskou filharmonií Teplice uvede hudební zpracování poezie surrealistického básníka Milana Nápravníka na hudbu klavíristy Ondřeje Kabrny.  „Je to zcela nová autorská věc a zatím je v plánu pouze toto  jedno uvedení. Během večera zazní také skladby George Gershwina, Boba Dylana, Stinga, Jaroslava Ježka, Bobby McFerrina i některé mé vlastní,“ popisuje Jana Koubková. Videopozvánku naleznete ZDE.

 

31. října pak v Divadle U Hasičů proběhne velká hudební oslava s celou řadou zajímavých hostů, například  zpěvákem Ondřejem Rumlem, rytmickou jednotkou ve složení Miloš Vacík, Alan Vitouš, Imran Zangi a chybět nebude ani Janina stálá kapela ve složení Ondřej Kabrna (piano), Roman Hampacher (kytary),  Vít Švec (bass) a Jan Červenka (bicí). Kromě netradiční hudební oslavy bude v rámci večera pokřtěna Janina nejnovější knížka Koubkokvoky. 

 

 

Narozeninový koncert s řadou zajímavých hostů


Jana oslaví své 75. narozeniny v radostné společnosti řady muzikantských osobností. Účast mimo jiné přislíbili Ondřej Ruml, rytmická jednotka Vacík, Vitouš, Zangi a chybět samozřejmě nebudou členové janiných současných projektů. V rámci koncertu bude pokřtěna Janina nová kniha Koubkokvoky.

Oslava vypukne 31. 10. v Divadle U Hasičů, od 19:00.


Nové CD "Duo"


 Vychází nové CD s příznačným názvem Duo, které Jana nahrála živě s klavíristou Ondřejem Kabrnou. "Tímto CD chceme vzdát hold naší skvělé patnáctileté spolupráci ať už v jazzovém kvartetu nebo v bluesovější a beatovější sestavě. Zrovna tak hrát v duu nás velmi baví a náš repertoár je velmi rozmanitý. Nejsme ničím vázáni, doslova si hrajeme a sami sebe umíme překvapit osobitými improvizacemi … Českému rozhlasu Olomouc patří velký dík nejen za to, že nás pozval k účinkování na 33. Mezinárodním Festivalu Prix Bohemia Radio, ale že celý náš koncert skvěle nahrál. Koncert má báječnou atmosféru i díky publiku, na CD je zaznamenán bez jakéhokoliv zásahu. Ondra si vychutnal nádherný zvuk křídla Petrof a já s chutí dávala do placu náš repertoár včetně mé zvukomalebnorytmickoptákovské poezie. Výsledkem byla dobrá nálada jak v hledišti, tak na jevišti, o čemž se právě můžete přesvědčit," popisuje Jana Koubková. Nové CD vydává Radioservis.


 

Oficiální YouTube kanál Jany

Jana má na YouTube svůj oficiální YouTube kanál - a hned jsme na něm pro vás zveřejnili videozáznam z vydařeného koncertu na skvělém festivalu Blues Alive. Koukněte ZDE.

Nová knížka Koubkokvoky + album Zobáky

Právě vychází nová knížka Jany Koubkové s názvem Koubkokvoky. Jana si ráda hraje se slovy, s češtinou, s frázováním a v této knížce navádí čtenáře, aby si to po svém také zkusili a nestyděli se rytmizovat a vymýšlet si. Sama říká: „Pojďme si hrát se slovíčky, s češtinou, se slabikami, s improvizací všeho druhu. Rytmizujme, rapujme, ptákujme, dobře dýchejme, zpívejme, klidně i zívejme... Zkusme psí kusy s perkusí, hmyzí i ptačí písně...“ Koubkokvoky ilustroval Luděk Bárta a do knihy namaloval i pexeso, tedy „džezeso“, které můžete hrát a objevovat tak nejznámější světové i domácí jazzmany i jazzmanky. Ke knížce si můžete zdarma poslechnout album Zobáky a vše si rovnou vyzkoušet naživo! Zobáky si můžete přehrát  ZDE.

Koubkokvoky

Nové CD "Jana Koubková, Ondřej Kabrna: Duo"


 "Tímto CD chceme vzdát hold naší skvělé patnáctileté spolupráci ať už v jazzovém kvartetu nebo v bluesovější a beatovější sestavě. Zrovna tak hrát v duu nás velmi baví a náš repertoár je velmi rozmanitý. Nejsme ničím vázáni, doslova si hrajeme a sami sebe umíme překvapit osobitými improvizacemi … Českému rozhlasu Olomouc patří velký dík nejen za to, že nás pozval k účinkování na 33. Mezinárodním Festivalu Prix Bohemia Radio, ale že celý náš koncert skvěle nahrál. Koncert má báječnou atmosféru i díky publiku, na CD je zaznamenán bez jakéhokoliv zásahu. Ondra si vychutnal nádherný zvuk křídla Petrof a já s chutí dávala do placu náš repertoár včetně mé zvukomalebnorytmickoptákovské poezie. Výsledkem byla dobrá nálada jak v hledišti, tak na jevišti, o čemž se právě můžete přesvědčit," popisuje Jana Koubková. Nové CD vydává Radioservis.

Vychází retrospektivní 2 CD Jany Koubkové

Ve spolupráci s Tomášem Padevětem Jana  sama sestavila toto 2CD, představující všechna podstatná zastavení její kariéry v minulých čtyřech dekádách. Jazz Half Sextet, Horký dech, spolupráce s Luďkem Hulanem, Hot tetami, JOČRem, ale také s Michalem Pavlíčkem, Alanem Vitoušem nebo Aki Takase dokumentují její sedmdesátá a osmdesátá léta. Druhé cédéčko je pak věnováno především tvorbě po roce 1990, a to až do úplné současnosti (bonusová nahrávka je z teprve chystaného letošního alba). V této době se velmi zajímavě potkala třeba také s Yandim Bandem, Milošem Vacíkem, Ondřejem Kabrnou nebo EU Bandem.

Nové CD Jany Koubkové



Je to poslouchání velmi pestré, velmi různorodé, občas jazzově standardní, bluesové, latino nebo nalidovělé, ale vždy propojené volností vokalistky v přístupu k výchozí předepsané melodii a textům. Nejen její nezaměnitelné scatování, ale také obdivuhodně lehounká spolupráce s hravou rytmikou velice fungují ve studiu, na pódiu i třeba ve Sloupsko-Šošůvské jeskyni, neboť všude tam Jana Koubková dokázala zaujmout pozornost nadšených posluchačů. Poslední track patří zcela novému Janinu projektu Smrt standardizmu. 

 
Jana Koubková vydala knížku a chystá se do studia

Jana právě vydala novou knížku Básně z jazzové dásně, v níž čtenář nalezne kromě poezie také písňové texty, aforismy a nejrůznější postřehy.  První recenzi na nový počin naleznete ZDE. Některé texty z nové knihy jsou zhudebněny v novém projektu Smrt standardismu, s nímž se Jana chystá 10. března do studia.

Básně z jazzové dásně 




Jana Koubková má nový projekt

SMRT STANDARDIZMU! přesně tak se jmenuje nový projekt zpěvačky  Jany Koubkové, která je nejen odbornou veřejností považována za první dámu českého jazzu. Jak však název napovídá, nový projekt se s tradičním pojetím tohoto hudebního žánru zcela rozchází. A pokud se přeci jen nějaký standard, objeví bude v nestandardním provedení.

 Projekt krystalizoval dlouho. Jedním z finálních impulzů k jeho vzniku bylo zpěvaččino rozhodnutí vydat v roce 2014 knížku jejích textů a postřehů Jen s jednou postelí. Součástí knihy, připravované k příležitosti zpěvaččiných sedmdesátin, bude CD s vybranými zhudebněnými texty. K jejich ztvárnění si Jana Koubková přizvala kytaristu Romana Hampachera a bubeníka Jana Červenku. Vzniklo tak netypické trio, které zpěvačku představuje v mnohem subtilnějších a zároveň syrovějších polohách a hudebně dává maximálně vyniknout jejím autorským textům.

O novém projektu, který má daleko blíže k blues, šansonu ale i folku, se na těchto stránkách již brzy dozvíte daleko víc.




Uchem jehly - rozhovor s Janou Koubkovou
Setkání evangelického faráře Pavla Klineckého s jazzovou zpěvačkou Janou Koubkovou. K vidění ZDE.


JAZZ-Fashion-Dance!

Koncem října vystoupil Quartet Jany Koubkové v unikátním projektu, který spojuje jazz, dílo módní návrhářky Heleny Fejkové a tanec. Že si to nedovedete představit?  Videoreportáž naleznete ZDE.
DVD je hotové!


Právě vychází mé první DVD, a sice z živého koncertu Jany Koubkové a jejích hostů v Lucerna Music Baru, kde zpívám nejen se svým Quartetem /Ondřej Kabrna, Jan Keller, Jan Čevenka a já/ ale i s Yandim Bandem - Slávkem Jandou, Musou Imranem Zangim, Michalem Hejnou, Ivanem Doležálkem, Borisem Urbánkem, Štěpánem Markovičem a s Horkým dechem po třiceti letech - s Michalem Pavlíčkem a Jiřím Hrubešem. 

Dokument "Intimní zpověď Jany K." vysílá ČT 2  6. června ve 20.00 a reprízu je možné zhlédnout 13. 6.  dopoledne, též na ČT 2. Je to současná sonda do mého života s jazzem i se sebou samou.


Finalizujeme první DVD!



Podnikáme poslední přípravy, a tak by již co nejdříve mělo vyjít mé první DVD, a sice z živého koncertu Jany Koubkové a jejích hostů v Lucerna Music Baru, kde zpívám nejen se svým Quartetem /Ondřej Kabrna, Jan Keller, Jan Čevenka a já/ ale i s Yandim Bandem - Slávkem Jandou, Musou Imranem Zangim, Michalem Hejnou, Ivanem Doležálkem, Borisem Urbánkem, Štěpánem Markovičem a s  Horkým dechem po třiceti letech se mnou, Michalem Pavlíčkem a Jiřím Hrubešem. Též mohu doporučit nové CD Slávka Jandy Yandim Band- Psychedelic dreams, kde zpívám Slávkovu I AM BEE  /protože ráda bzučím/! Bzz...
Jakmile bude vše hotové, DVD bude třeba náležitě pokřtít! Datum křtu doplníme do sekce Koncerty.
 
V březnu či dubnu by také na ČT by měl být vysílán dokument "Intimní zpověď Jany K." v délce 53 minut od režisérky Dagmar Smržové. Je to současná sonda do mého života s jazzem i se sebou samou.

 


Bzučivý nástup jara Vám přeje

Jana Koubková

Jana Koubková pokřtila nové CD Mýdlové bubliny

 

  

 

  Nové album poměrně zásadně mění směr zpěvaččina hudebního směřování: odstřihla se od jazzových standardů a jde si nekompromisně cestou, která ji momentálně baví. Na nové desce se tak mísí groove, rap, free, ale klidně i šanson.  Promítl se do ní také nový zpěvaččin projekt Provokace na place, v němž působí jen v duu s bubeníkem Janem Červenkou.


Výsledkem je album barevné a pestré podobně jako booklet, pro nějž byl se svolením autora použit obraz světového malíře Jiřího Georg Dokoupila – právě Dokoupilova tvorba byla pro Janu Koubkovou jedním ze zásadních inspiračních zdrojů.  Hudební barvy, pocity,
 atmosféry, zkušenosti, energie,rytmus, improvizace a třeba i šanson jsou na nové desce prezentovány tím nejlidštějším nástrojem, což je lidský hlas. 


Koubková ve studiu album opravdu naplnila hudebními barvami a atmosférami: některé skladby zpívá v doprovodu vokálního sboru, v němž všechny hlasy natočila sama a rytmicky ji doprovází bicí Jana Červenky a perkuse Miloše Vacíka. Na CD, které je z převážné většiny autorské, však samozřejmě nemohou chybět Janini kolegové z jejího quartetu – Ondřej Kabrna na klávesové nástroje či arabskou loutnu a Jan Keller na violoncello a baskytaru. Naopak titulní skladbu Mýdlové bubliny zpěvačka natočila s Martinem Cikánkem, který jí sekundoval na analogový syntetizátor Moog.


Křest se konal 26.4. v 17.30 v Jazzklubu Agharta a nové album pokřtil spisovatel a básník Jiří Žáček, vystoupil Jana Koubková Quartet a v rámci večera se promítal i dokument Pavly Slancové o stěhování pěti Muchových pláten s hudbou Jany Koubkové.